
Bérendszerünk állapota
Bérendszerünk állapota
Amennyiben a belekben a jótékony baktériumok minősége, mennyisége csökken, úgy csökken a bélfal védelme, vagy meg is szűnik, szabadon bejutnak a vírusok, káros baktériumok, méreganyagok, melyek gyulladásokat, intoleranciák alakíthatnak ki (súlyosabb esetben áteresztő bélszindrómát).
Nézzük, hogy mely tényezők károsíthatják az egészséges bélflóránkat?
- antibiotikum, rendszeres fájdalomcsillapítók szedése, szteroidok, altatók, savcsökkentők, savszabályozók, protonpumpagátlók, védőoltások
- nem megfelelő étrend (sok szénhidrát, legyen az glutén, vagy gluténmentes, cukor, tejtermék, feldolgozott alapanyagok, adalékanyagok, színezékek, ízfokozók) miatt elszaporodnak a rossz baktériumok, férgek, paraziták az emésztőrendszerben
- betegségek (vírusok, szalmonella fertőzés, baktériumok, autoimmun betegségek)
- stressz
- egyéb tényezők (ami lehet környezeti hatás, időjárás, környezeti szennyezés, légkondi, padlószőnyeg
Ezek a tényezők sokszor átmenetileg, de előfordulhat, hogy végleg megváltoztatják a bélflóránkat.
Milyen tünetekkel jelez a test, hogy figyeljünk oda magunkra, életmódunkra és táplálkozásunkra?
- haspuffadás
- gyomorpanaszok
- székrekedés- hasmenés váltakozása
- afták
- bőrtünetek (viszketés, ekcéma, csalánkiütések, ödéma)
A tünetek évről évre gyűlhetnek, elmúlhatnak majd vissza térhetnek és állandósulhatnak. Kialakulhatnak (allergiák, intoleranciák, ködös agy, fejfájás különböző formái, izom és ízületi fájdalmak, ólom fáradtság, hormonális változások, autoimmun betegségek: Lupus, Reumatoid Arthritis, Pajzsmirigy problémák.
Természetesen a fenti betegségeknek más kockázati tényezője is van, de a felborult bélflóra rendkívül jó táptalajt ad a betegség kialakulásának.
Ezért elengedhetetlenül fontos az egészséges bélflóra megtartása, amennyiben sérült, akkor a regenerálása és ujjáépítése. Egészségünk visszaszerzése.
Az étrend az egyik kulcsfontosságú tényező, amely befolyásolja a bélrendszer és a bélrendszerben, velünk közösségben élő mikrobiota állapotát. Ha személyes tapasztalatainkra nem is figyelünk, az előbbi tényt alátámasztja számos tudományos tanulmány is, amely rávilágít arra, hogy egészségünket nagy mértékben meghatározza a bélrendszerünk állapota. Ezért is nagyon fontos, nem csak a testünket táplálni, hanem a mikrobiomunkat is.
A bélflórát a rostban gazdag, tápanyagdús és változatos táplálkozás támogatja a leginkább.
Fontos tudni, hogy amennyiben már panaszok jeletkeznek, terápiás étrend alkalmazása a legcélszerűbb. Dietetikusként, táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberként az a feladatunk, hogy meghatározzuk ennek a módját, mikéntjét. Ilyenkor bizonyos anyagokat ( a panaszoktól és meglevő mikrobiom vizsgálatoktól függően) elveszünk és bizonyos anyagok mennyiségét pedig megemeljük.