
Mindent a túlevésről.
Mi a túlevés?
A túlevés klasszikus értelemben azt jelenti, hogy túl sokat eszünk és a gyomorfal túlzottan megfeszül, azonban ezt a fogalmat mindenképp kibővíteném és hozzávenném azt, hogy túlevés az, amikor akkor is eszünk, ha nem vagyunk éhesek. Ha ez szokássá válik akkor az számos problémát okozhat.
A túlevés nagyon gyakori, és gyakran biológiai eredetű. Amikor stresszes vagy, a szervezeted többet termel a kortizol nevű hormonból . A megnövekedett kortizol egy küzdj vagy menekülj reakcióba helyezi a tested, amely többek között azt jelzi, hogy ideje táplálékot keresni. Ilyenkor nagyon gyakran a magas cukor-, zsír- vagy sótartalmú ételeket kívánhatod meg. Mindent ami szélsőséges. :D
IAzonban más tényezők is szerepet játszanak a túlevés esetén.
Az alkalmankénti túlevés csak gyomorfájdalmat és emésztési zavarokat okozhat, azonban hosszú távon megváltoztatja a szervezet éhségérzetének szabályozását, és hozzájárul az elhízáshoz is.
Tünetek és okok
Mik a túlevés tünetei?
Ha túl eszik, a következőket érezheti:
- Savas reflux .
- Puffadás .
- Gáz .
- Gyomorégés .
- Hányinger .
- Gyomorfájdalom.
- Fáradtan és lomhán.
Ezek a tünetek más okok miatt is jelentkezhetnek, nem csak a túlevés miatt. Ha ezek a tünetek egy napnál tovább tartanak, lehet, hogy nem állnak összefüggésben a túlevéssel. Ha rosszabbodnak vagy egy hétig tartanak, érdemes orvoshoz fordulni.
Meddig tartanak a tünetek?
A túlevés okozta kényelmetlenségnek néhány órával később enyhülnie kell. Egy kis testmozgás és vízivás segíthet gyorsabban jobban érezd magadat.
Honnan tudod, hogy mikor ettél túl sokat?
Evés közben azonban nehéz megmondani, mikor kell abbahagyni, különösen, ha gyorsan eszel, vagy más dolgokkal vagy elfoglalva.
A szervezet általában hormonális jelekkel szabályozza az éhséget. Ha már több idő (néhány óra) telt el az utolsó étkezésed óta, megemelkedik a ghrelin nevű hormon szintje , ami éhessé tesz. Evés után a leptin hormon jelzi, hogy jóllakott vagy.
A túlevés felülírja ezeket a jeleket. Ez felborítja az éhségünket szabályozó hormonok egyensúlyát, és nagyobb valószínűséggel eszünk élvezetünkből energia helyett.
Előfordulhat, hogy az étkezés abbahagyása után körülbelül 20 percig nem veszed észre, hogy túlettél, azonban fáradtság és gyomorpanaszok jelentkezhetnek. Ez is lehet a túlevés tünete.
Mi okozza a túlevést?
A túlevésnek számos oka lehet, egyesek magukkal az ételekkel kapcsolatosak, mások pedig azzal kapcsolatosak, hogy miért vagy mikor eszünk. A túlevés okai a következők:
- Érzelmi evés. Nagyobb valószínűséggel eszik stressz idején, vagy ha rossz hangulatban van, fáradt, unatkozik vagy szomorú. Az étkezés hatására az agy endorfinokat bocsát ki, amelyek a jó közérzet hormonjai. Tehát az evés sok ember számára jó érzés. Ez olyasmi, amit megtehetünk, ha túlterheltek vagy kiégettnek érezzük magunkat . Ha azért eszünk, mert jó érzés, és nem feltétlenül azért, mert éhesek vagyunk, nagyobb eséllyel eszünk túl.
- Előnyben részesített élelmiszerek. Nehéz lehet abbahagyni az általad kedvelt ételek fogyasztását. Az olyan ételek, mint a sült krumpli, a pizza, a csokoládé és a fagylalt gyakori túlevés.
- Erősen feldolgozott élelmiszerek. A feldolgozás és a hozzáadott ízek arra ösztönzik, hogy élvezetesen étkezzünk, és akkor is együnk, ha nem vagyunk éhesek.
- Napszak. A túlevés gyakori esténként, amikor nagyobb valószínűséggel eszik, mert jól érzi magát, és nem csak azért, mert a szervezetnek szüksége van az energiára.
- Társadalmi helyzetek. Sokat gyűlünk össze az ételek körül – ünnepnapokon, sportesemények alkalmával, és hogy kapcsolatba lépjünk a családdal és a barátokkal. Társas helyzetekben előfordulhat, hogy jobban elterelődik, idegesebb vagy nyomást érezhet arra, hogy egyen, miközben mindenki más eszik, még akkor is, ha már nem éhes.
- Nagy adagok. Amikor étteremben vagy svédasztalos vagy családias étkezés közben, nagyobb valószínűséggel eszik nagyobb adagokat.
- Egyes gyógyszerek hatására kevésbé valószínű, hogy tudja, mikor vagy jóllakott. Beszéljen egészségügyi szolgáltatójával, ha a gyógyszerváltás után túlevést észlel.
- Egészségi állapot. Néhány egészségügyi állapot hozzájárulhat a túlevéshez, beleértve a premenstruációs szindrómát , az atipikus depressziót , a szorongást , a Prader-Willi-szindrómát (PWS) és a Kleine-Levin-szindrómát .
Kezelés és kezelés
Mit tegyek túlevés után?
Ha túl eszel, a szégyenérzet vagy önhibáztatás nem segít abban, hogy jobban érezd magad. Ne feledje, hogy a túlevés gyakori. Néhány órára rosszul érezheti magát, és fontos, hogy kedves legyen önmagához, amíg az emésztőrendszere működik. Van néhány dolog, amit megtehetsz, hogy segíts a szervezetednek megemészteni az ételt, és visszatérni a pályára. Például:
- Sétálj. A mérsékelt testmozgás csökkentheti a gázképződést és szabályozhatja a vércukorszintet.
- Maradj hidratált. Az emésztőrendszernek több vízre lesz szüksége az extra terhelés feldolgozásához.
- A gyógyteák, mint a borsmenta, a kamilla és a gyömbér, segíthetik az emésztést és csökkentik a gázképződést.
- A vény nélkül kapható savkötők alkalmazása segíthet enyhíteni a gyomorégést vagy az emésztési zavarokat.
Az antacidumok szövődményei/mellékhatásai
Az antacidok lehetséges mellékhatásai a következők:
- Székrekedés.
- Hasmenés.
- Változások a ürülék színében.
- Gyomorgörcsök.
Megelőzés
Hogyan kerülhetem el a túlevést?
Bár az alkalmankénti túlevés gyakori, megváltoztathatja azt, ahogyan a szervezete szabályozza az éhséget, és nem kívánt súlygyarapodáshoz vezethet. Az egyik fő oka annak, hogy túl eszünk, mert jó érzés. Tehát segíthet, ha több olyan dolgot csinálsz, amitől jól érzed magad, de nem eszel. Gyakoroljon jó öngondoskodást: Mozgassa meg testét, aludjon eleget (de ne túl sokat), és korlátozza a közösségi médiát.
Egyéb dolgok, amelyek segíthetnek a túlevés leállításában:
- Korlátozza az alkoholfogyasztást. Többet eszünk, amikor iszunk. A visszavágás segíthet.
- Kerülje a sós ételeket , amelyek fokozhatják az édesség iránti vágyat.
- Töltsd meg a tányérodat zöldségekkel , amelyek több rostot tartalmaznak, és lelassítják az evést.
- Kezelje stresszszintjét. A stresszhormonok felülírhatják az éhség- és teltséghormonokat.
- Lassan egyél. Ha rászánja az időt, még azelőtt észreveheti, hogy tele van a tányérral.
- Egyél tudatosan. Ismerje meg étkezési indítékait és indítékait.
- Végezzen rendszeres testmozgást. A testmozgás az endorfin alternatív forrása.
- Tervezze meg ünnepeit a nap elején , amikor kevésbé valószínű, hogy túl eszik.
További gyakori kérdések
A túlevéstől rosszul leszel?
Igen, a túlevés hányingerhez és hányáshoz vezethet.
A túlevés súlygyarapodást okoz?
Az évi egyszeri vagy kétszeri túlevés nem okozhat tartós súlygyarapodást. De ha a túlevés minta lesz, akkor az lesz. Ha kényelmetlenséget érzel a túlevés miatt, légy gyengéd magaddal. Végy egy kis gyakorlatot és igyál egy kis vizet. És ne csökkentse drasztikusan a másnapi kalóriabevitelt. Egyél – tudatosan – ha éhes vagy.
Miért érzi magát fáradtnak a túlevés?
A túlevés megerősíti a szervezet munkáját, és átirányítja a véráramlást más szervektől a forgalmas emésztőrendszerbe. Ettől fáradtnak vagy lomhának érezheti magát. Azok az ételek, amelyeket nagyobb eséllyel eszünk túl, általában magasabb szénhidráttartalmúak is, ami cukorlázat, majd cukorrohamot okozhat.
Mikor forduljak az egészségügyi szolgáltatóhoz?
Ha néhány hónapig hetente többször eszik túlzásba, segíthet, ha megbeszéli tüneteit és étkezési viselkedését egy egészségügyi szolgáltatóval.
Cikk forrása: Cliveland clinic