Laborvizsgálatok-  Dietetikai konzultáció előtt ?



Kivizsgálási lehetőségek

Gyakran előfordul, hogy páciensek úgy érkeznek a dietetikai rendelésre, hogy az alap vizsgálatokkal nem rendelkeznek. 

Ez miért nem jó? - mert ha nem tudjuk a probléma kiváltó okát, nem biztos, hogy  kellően egyénre tudjuk szabni a diétás előírásokat, étrendkiegészítőket...

 Nem mindegy az sem, hogy milyen szigorú diétát ajánlok számodra, melyet a laboreredményed befolyásolhat!


Számos betegség esetén ajánlott különböző vizsgálatok elvégzése. (Itt nem a cékla tesztre, szodabikarbóna tesztekre gondolok! Valódi laborvizsgálatokat érdemes elvégeztetni!)

Omega3 index vizsgálata: omega3indexet cukorbetegek esetén, pcos, inzulin rezisztencia, pajzsmirigy problémák esetén évente, két évente ajánlott vizsgáltatni.

D-VITAMIN szint vizsgálata: évente egyszer ajánlott lenne mindenkinek! (erre a vizsgálatra háziorvos nem, csak szakorvos tud beutalót adni, vagy önállóan, magánban tudod elvégeztetni.)

NAGYLABOR a legjobb, ha 3 hónapnál nem régebbi. (Látjuk belőle a vérzsír értékeket, gyulladásos faktorok, májenzim értékeket..) 

ÉTELALLERGIA gyanu esetén: IgE teszt, Dao enzim vizsgálata.

ÉTEINTOLERANCIA gyanu esetén: ételintolerancia teszt legalább a fő allergénekre. 

HA VÉRCUKORPROBLÉMÁKRA gyanakszol: Homa-index, Hba1C érték vizsgálata, D-vitamin szint vizsgálta, (összkoleszterin, triglicerid, CRP vizsgálata-  utóbbi 3-at a háziorvos által kiírt nagylabor tartalmazza)

HAJHULLÁS, hízás, fogyási képtelenség, pattanások esetén: Pajzsmirigy labor (TSH, T4, T3 vizsgálatok), Inzulin rezisztencia vizsgálata (3-5 pontos glükóz+inzulin vizsgálat), PCOS vizsgálata, endometriózis vizsgálata. 21-23.napon ösztradiol és progeszteron vizsgálata, ha a ciklus szabályos.  

REFLUX, savasság érzése, gombóc érzet a gyomorban, gyomorfájdalom, bélrendszeri panaszok esetén: Gastropanel, éhgyomri vérvizsgálat: pl: Synlab-magánszolgáltatónál, továbbá szakorvosi vizsgálatok (ezeket a szakorvos kéri) . Ilyen szakorvos által elvégzett vizsgálatok lehetnek: tükrözés, ph-mérés, enzimszintek vizsgálata, epeút átjárhatóságának vizsgálata...stb ezen vizsgálatok szükségességéről a szakorvos adhat további részletes tájékoztatást. 

Reflux esetén érdemes egy allergia és vagy intolerancia tesztet is elvégeztetni, mert gyakran áll a reflux hátterében. 


A gastropanel vizsgálatról a *Hasznos cikkek* menüpontban több információt is megtalálsz.




 



HÁZIORVOS ÁLTAL ADOTT BEUTALÓK

(Fontos megjegyezni, hogy háziorvos csak alap vizsgálatokra tud beutalót adni.)

Huzamosabb ideig fennálló panaszok esetén milyen beutalókat tud adni a háziorvos:


- Széklettenyésztés: kórokozókat keresnek, jellemzően hasmenéses tünetek esetén (tb alapon)
- Nagylabor: tünetektől függő, hogy mit vizsgálnak, de általánosságban vérkép, cukor, Na, K, CRP, vizelet, esetleg máj/hasnyálmirigy enzimek (tb alapon)
- Hasi ultrahang: gasztroenterológián lehet megcsinálják helyben, de általánosságban szeretik ha ezzel rendelkezve érkezik oda a páciens. Szűrésként egyébként is érdemes lehet elmenni. (tb alapon)
- Gasztroenterológia: itt már az orvos a háziorvostól adott beutaló alapján, a panaszok figyelembe vételével vizsgál meg, vagy küld el további kivizsgálásokra.








További vizsgálatok lehetnek pl.:

  • Genetikai tesztek: laktózérzékenység, gluténérzékenység - ezeket vérből csinálják elsősorban, meg lehet csináltatni nyálból is, de a mintát ekkor sokkal nehezebb jól levenni és ha a vizsgálat nem sikerül, úgy 3 hét múlva visszahívják az embert vérvételre. "Én világéletemben glutént/laktózt ettem panasz nékül, mégis hogy lehetnék rájuk hirtelen érzékeny?" - Ha hordozzuk a foganatosító géneket, úgy életünk későbbi szakaszában is kialakulhat érzékenység. Ezen felül bizonyos betegségek is kiválthatják azt, hogy hirtelen érzékenyek leszünk valamire, amire korábban nem voltunk. Tb tudtommal ezeket a vizsgálatokat nem támogatja.
  • Ételallergia teszt: nutritív panel 1 és 2 a neve, ~40 féle élelmiszerrel szemben keletkező IgE szintjét vizsgálja vérből, továbbá a teljes IgE szintet. A legtöbben ha allergiásak egy élelmiszerre, arról általában egyértelműen tudnak, de lehetnek kivételek. Tb alapon elvégeztethető.
  • Az IgG alapú ételintolerancia vizsgálatnak semmi értelme. Az IgG antitestek szintje nincs összefüggésben a klinikai tünetekkel. A Magyar Dietetikus Országos Szövetsége sem támogatja ezeknek a teszteknek az alkalmazását: https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2022/01/mdosz-tud-biz-velemeny-igg-igg4-tesztek-alkalmazazasarol-taplalakallergia-es-nem-immunmedialt-taplalekerzeknyseg-kapcsan.pdf "De én megcsináltattam ezt a tesztet, elhagytam XY élelmiszert és jobban lettem!" Szuper, de ez nem a teszt érdeme. Ételintolerancia vizsgálat módja: adott élelmiszert elhagyni X hétig és megnézni, hogy javulnak-e a tünetek, majd visszavezetni és megnézni, hogy rosszabbodnak-e. Ehhez nem kell egy ~100kFt-os ételintolerancia vizsgálat.


  • Kilégzéses tesztek: Hazai laborokban csak H2 kilégzéses tesztek érhetőek el, ezek laktulóz, laktóz, fruktóz, illetve nagyon ritkán fruktán is. A megelőző nap szigorú étrend tartása szükséges (pl. fehér rizs + tojás, főtt csirke egész nap), a vizsgálatok között 1 hét szünetet szoktak tartani. Anekdotikus tapasztalatok: Affidea - az alkalmazott készülékbe többszöri kifújést kérnek, a készülék leírása viszont feketén fehéren egyszeri kifújást kér, illetve a készüléket ki kellene kapcsolni minden új vizsgálat előtt, tehát a vizsgálat kivitelezésében kérdőjelek merülnek fel. Medicover - előszeretettel nem kalibrálják a készülékeket (bekapcsoláskor a készülék calibration expired üzenetet ír) ennek problematikussága kérdés, mert a pontos érték általában nem számít, csak a nagyságrend. AvaloMedica Egészségközpont - vannak vizsgálatok, amelyeket az ajánlott 3 óra helyett 2 órán keresztül végeznek, illetve csak egy készülék áll rendelkezésre viszont azon kevesek közé tartonak, akik figyelembe veszik a legfrisebb nemzetközi ajánlást a tesztoldatok mennyiségével kapcsolatban. Pl. fruktóz kilégzési teszt esetén máshol ~75 g-ot adnak, náluk ~25g-ot. 75 g várhatóan kimeríti a fruktóz kezelési kapacitást, vagyis egészséges egyéneknél is tüneteket okozhat, pláne mert ozmotikus hatással bír (hasmenés). Laktóz, fruktóz, fruktán teszt 20 ppm növekedés esetén tekinthető pozitívnak, az egyénre jellemző időn belül. A H2 kilégzéses tesztek értékét megkérdőjelezi a pontosságuk, precizitásuk, reprodukálhatóságuk, illetve a gyenge korreláció a klinikai tünetekkel, az eredményeket ezek utóbbi függvényében kell értelmezni. 
  • A Monash egyetem felhívja a figyelmet arra, hogy kutatásokban arra jutottak, hogy a fruktóz teszt alkalmazása kérdéses, mivel egy pozitív tesztet követően ugyanazt a személyt rövid időn belül újratesztelve negatív teszt is kapható. Laktulóz teszt: SIBO vizsgálatára alkalmazható, akkor tekinthető pozitívnak ha 1 órán belül 10 ppm, vagy 90 percen belül 20 ppm növekedés tapasztalható, illetve van néhány további információ amit szolgáltathat. https://thefunctionalgutclinic.com/blog/education/your-sibo-breath-test-report-and-what-it-says-about-your-gut-health/ SIBO esetén lehet szó metán vagy H2S termelő dominanciáról, amiket a H2 teszt nem fog kimutatni. Az eredmények értelmezéséhez mindenképp új orvosi konzultáció szükséges, a helyszínen soha nem elemeznek.


  • Lisztérzékenység (cölikália) vizsgálata vérből: érzékenység esetén gluténtartalmú ételek fogyasztásakor bizonyos, a szervezetben termelődő antitestek károsítják a bélbolyhokat. Ezek az antitestek vérből vizsgálhatók. Nagyon fontos, hogy ne kezdjünk el magunktól gluténmentes diétát a vizsgálatok előtt, mert ezek az antitestek a diéta hatására eltűnhetnek, ezáltal fals negatív eredményt adva. Sajnos ha a teszt negatív, akkor valószínűsíthető, de egyértelmúen ki nem zárható a cölikália jelenléte, a megerősítéshez gyomortükrözés és biopszia szükséges, amelytől viszont nem kell tartani. Tb támogatott.
  • Az ultrahang kép és a klinikai tünetek alapján ha indokolt úgy endokrinológiai paraméterek vizsgálata is szükséges lehet. A leggyakoribb a pajzsmirigy vizsgálata vérből: TSH, antiTPO, T3, T4, (antiTg) érdemes ezeket egyben vizsgálni. Kevésbé gyakori az agyalapi mirigy, mellékvesekéreggel kapcsolatban ACTH, kortizol vizsgálata. Ha a panaszok eredete nehezen megfogható, úgy érdemes lehet endokrinológiai szakrendelést is felkeresni, mert a gasztroenterológusoknak általában nem kompetenciája az ilyen irányban történő nyomozás. Tb támogatott.


  • Székletvizsgálatok: A széklet elasztáz (fehérjebontó enzim) szint a hasnyálmirigy állapotáról ad információt (míg vérből pedig amiláz, lipázt szoktak vizsgálni). Széklet mikrobiom vizsgálatok: nagyon drágák és nincs az eredményekhez igazítható kezelési terv. További probléma, hogy az eredmény 1 hét eltéréssel már változhat. Emiatt több laborban 2-3 hét mintáját vizsgálják ma már. Kérdéses, hogy a székletben detektáltak milyen relációban állnak a vastag, vékonybél összetételével. A hasznossága a folyó kutatások eredményeként hamarosan remélhetőleg növekszik. Ha valakinek van ezzel kapcsolatban mélyebb tapasztalata azt a kommentekben szívesen fogadom. Széklet vér és széklet M2-PK enzim teszt: ha vérzés van, az nem feltétlen detektálható szemmel, azonban székletből érzékenyen kimutatható (ez több helyről jöhet), illetve a daganatszűrést annak nagy pontossága miatt érdemes lenne időszakosan ismételve 'egészséges' egyéneknél is elvégezni. A calprotectin szint vizsgálatával gyulladásos bélbetegségek jelenlétéről szerezhető információ (Chron). Giardia/Hpylori fertőzés is vizsgálható székletből. Ha lesz tükrözés, akkor utóbbi négy általában nem indokolt, hiszen a tükrözés során vizsgálják. Nem mind tb támogatott, de több minden igen.


  • További vizsgálható vérparaméterek: D vitamin szint - szükséges többek között a pajzsmirigy megfelelő működéséhez is. Vas, Ferritin, B12, folát, teljes vaskötő, totál transzferrin, ez utóbbiak vizsgálatának egyben van értelme. B12 bár 150 pmol-ig elfogadható, azonban vita van arról, hogy az alsó tartományban nem lenne-e már indokolt a pótlása. Zsíroldékony vitaminokból, köztük D vitaminból is nem ajánlatos megadózisokat bevenni. A multivitaminokban lévő dolgok általában biztonsággal szedhetők, amelyek közül kivétel a vas. Vasat csak és kizárólag orvossal egyeztetve szedjünk, mert a szervezetben túl sok vas felgyülemlése rendkívül toxikus. Ha valakinek az orvos fáradékonyságra anémia gyanújával vasat ír fel anélkül, hogy vérvizsgálat történt volna, az véleményem szerint rendkívül helytelen, ugyanis a hemokromatózisnak szintén lehet fáradékonyság a tünete. Ha valaki diagnosztizáltan anémiás, akkor rendben van, hogy vasat szed, de a hiány kiváltó okát ekkor is ki kell deríteni, mert a lehető legritkább ok az étrend.


  • Felső panendoscopia és colonoscopia (gyomor és vastagbél tükrözés): Ezen minden felnőtt embernek érdemes lenne legalább egyszer átesnie. A daganatszűrés egyik legbiztosabb módja, információt ad arról, hogy van-e szerkezeti probléma, van-e gyulladás, gastritis, fekély, cölikália, diverticulosis, gyulladásos bélbetegség, vagy bármi, amit nem is sejtünk ám idejében észrevéve hatékonyabban kezelhető. Itt is fontos, hogy ne kezdjünk gluténmentes diétába a vizsgálat előtt, mert az fals pozitív eredményt adhat, de természetesen mindig a vizsgálatot végző orvos utasításait kövessük, ami az itt leírtaktól eltérhet. Érdemes a felső és alsó tükrözést egyszerre megcsináltatni, altatásban. Az altatásért nem kell "könyörögni", ha van rá igény az orvos szó nélkül bevonja az aneszteziológust. Egy kellemetlen, de fájdalommentes, nagy mértékben biztonságos vizsgálatról van szó, amelytől nem kell tartani. A vizsgálat altatásban gyorsabb, illetve a gyomorvizsgálat esetén sokkal kevesebb ellenállással jár (bár van érzéstelenítés de sokan öklendeznek altatás nélkül). Szükség lehet vércsoport meghatározásra, Prothrombin INR (véralvadás), illetve altatáshoz plusz EKG vizsgálatra. A vizsgálat során szövetmintákat is vesznek, amelyek alapján megállapítható, hogy van-e Hpylori vagy Giardia fertőzés. A Hpylori fertőzés egyik jele lehet az emelkedett ferritin szint. Gyakori stratégia, hogy fertőzéskor a szervezet a vasat elraktározza, hogy a kórokozók ahhoz ne férhessenek hozzá. Az öncélú vaszsedés már csak ezért is problémás. Magánlaborban alsó/felső tükrözés, a mintavétellel együtt 200-300k Ft körül mozog.
  • További képelkotó vizsgálatok (MRI, CT stb.): Ezek igényét az orvos kompetenciája megítélni, a tükrözés általában sokkal fontosabb. Utóbbi során a vékonybél végét tudják vizsgálni, a vékonybél teljes szakaszát nem. Erre az endokapszula alkalmas, amely viszont 2-300k Ft és nem tb támogatott, de ezt ritkán kérik. Amiről jó tudni, hogy van kontrasztos vizsgálat az epe működésének feltérképezésére. Epés reflux (nem ua mint a savas reflux) jelentkezhet nem refluxos tünetekkel is, illetve kérdéses, hogy gyomorban a vizsgálatkor az epe megjelenik-e. Az epe a vékonybélba ürül és nem a gyomorba, azonban epés refluxkor az epe visszaáramlik a gyomorba (rosszabb esetben a nyelőcsőbe is), bázikus anyagként a savat semlegesítve, az emésztést befolyásolva. Azoknál jellemző, akik epeműtéten estek át.





EGYÉB VIZSGÁLATOK-biztos ajánlottak?

  • Biorezonancia vizsgálatok, voll féle akupunktúrás allergiateszt, méregtelenítő tapaszok: Nincs semmi értelmük. Onnan tudhatjuk, hogy egy vizsgálatnak/kezelésnek nincs értelme, hogy mindent is kimutat/kezel. Ebben a háromban közös, hogy mindent is ígérnek: allergének, paraziták, hormonális egyensúlytalanságok, diszbiózis, stresszint vizsgálat és a sor általában a végtelenségig folytatódik. Ilyen, mindenre alkalmas (még paraziták is!) teszt nem létezik, ha működne, akkor egyrészt lenne róla egy sor publikáció, másrészt a klinikai praxis már rég átvette volna. A voll teszttel kapcsolatban még ellenző publikációt is találni: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8335468/ A méregtelenítő eszközökben közös, hogy általában valami elszíneződik (pl. fehér tapasz fekete lesz) és ezzel igazolják a hatékonyságukat, de a színreakció ígyis úgyis végbemenne.
  • "Reggelente 3 liter zsályaköménykivonatot iszok fahéjjal és még 5 féle fűszerrel keverve és javultak a tüneteim, próbáljátok ki ti is!": Személy szerint óvatosan bánnék az ilyen kísérletezésekkel, megvárnám a vizsgálatok végét, mert ki a megmondhatója, hogy mindenféle terméket és természetgyógyászati kombinációt alkalmazva azok nem szólnak bele a tesztekbe, vagy nem rontanak egy ismeretlen állapoton. Ha valami extrémnek tűnik, akkor fogjunk gyanút, ha pedig valami nem esik jól, azt ne erőltessük, beszéljünk az orvosunkkal. Ha valamitől időközben hirtelen jobban leszünk és ezért nem megyünk el kivizsgálásra, akkor azt kockáztatjuk, hogy valamilyen állapot detektálása elmarad, ami egyébként korán felfedezve könnyen kezelhető volna. 
  • A gyógyszer nélküli megoldásoknak természetesen megvan a maguk helye és a relevanciája: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21147704/ 

  • Azonban ezek jobb ha egy orvostól/dietetikustól érkeznek, semmint valakitől, aki valahol azt olvasta, hogy a chilipaprika jó IBS-re.
  • Fontos, hogy ha egy orvosnál igénybe vettünk szolgáltatást magánrendelésen, ugyanaz az orvos már nem kezelhet minket tb alapon.

A fentiekben sok vérvizsgálat szerepel, ezek közül nem lehet még magánban sem mindent egyben megcsináltatni, egyrészt mert egyszerre nem lehet egy embertől ennyi vért levenni, másrészt mert nem indokolt a túlvizsgálat sem,  elsősorban orvos  kompetenciája megítélni, hogy mi szükséges a tüneteink alapján.